Błędy popełniane przy wyborze dywanu

Wybór dywanu nie należy do najłatwiejszych wyborów. Niby taki pozornie drobny element, a mimo to oddziałuje on na stylistykę i wyraz całego wnętrza. Dlatego ważne jest, by wystrzegać się podstawowych błędów, jakie często popełniamy, wybierając dywan do naszego wnętrza.

Przede wszystkim, podstawowym błędem, jaki zdarza nam się popełniać przy wyborze dywanu jest nieodpowiedni dobór koloru. Często idziemy za modą, decydując się np. na dywan w ciemnych odcieniach. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przestronnego salonu, ciemny dywan nie będzie najgorszym rozwiązaniem. Musimy jednak pamiętać o jednej prostej zasadzie. Ciemne kolory optycznie zmniejszają pomieszczenie, a jasne barwy optycznie je powiększają. Jeśli więc chcemy, by nasz salon wydawał się większy nic jest w rzeczywistości, powinniśmy zdecydować się raczej na jasny dywan. Jeśli w małym salonie postawimy na ciemne kolory, otrzymamy przytłaczające zestawienie.

Kolejnym częstym błędem jest zbyt duża liczba motywów i kolorów. Dywan powinien być dopełnieniem całej aranżacji. Jeśli więc ściany naszego salonu są na przykład w kolorze seledynu, niekoniecznie powinniśmy decydować się na dywan, w kolorze fioletu, bo takie zestawienie będzie się ze sobą zwyczajnie gryzło. Podobna zasada jest w przypadku motywów i wzorów. Jeśli na ścianie wisi tapeta w kółeczka, nie decydujmy się na dywan w kwadraty lub pasy, bo da nam to nieprzyjemne odczucie chaosu i bałaganu. W takim wnętrzu ciężko nam będzie wypoczywać.

Błędem popełnianym przy wyborze dywanu jest wybór nieodpowiedniego rozmiaru. W bardzo dużym wnętrzu możemy sobie pozwolić na kilka mniejszych dywanów (w różnych strefach), ale w pomieszczeniu o niewielkim metrażu nie będzie to zbyt dobrym pomysłem. Jeżeli chcemy wyeksponować piękną podłogę, warto postawić na niewielki dywan.

Jeżeli uwzględnimy powyższe zasady dotyczące wyposażenia wnętrz, to nasze pomieszczenie nabierze elegancji i smaku. Inspiracje można znaleźć w sklepie internetowym z dywanami – https://sklep24.dywanywitek.pl/