Dywan wełniany czy jednak sztuczny?

Decyzja o wyborze właściwego dywanu nie jest łatwa. Każdy, kto przed nią staje musi zdecydować, czy chce kupić dywan sztuczny, czy może wełniany. Która opcja będzie lepsza i co za tym przemawia? Jak wybrać, by nie żałować wyboru?

Wełna posiada całe mnóstwo niezwykłych właściwości, których próżno szukać w dywanach sztucznych. Przede wszystkim jest materiałem w pełni naturalnym, ekologicznym i przyjaznym naturze. Każdy, komu losy naszej planety nie są obojętne, z pewnością zastanowi się nad zakupem dywanu wełnianego. Wełna jest materiałem miękkim, przyjemnym, miłym w dotyku, a do tego bardzo sprężystym, elastycznym i wytrzymałym. Wełniany dywan w swojej niezmienionej formie może nam służyć przez wiele lat, nie tracąc nic ze swojego pięknego wyglądu.

Wełna posiada też właściwości termoizolacyjne, co oznacza, że zapewnia nam ciepło, chroni stopy przed chłodem bijącym od podłogi. Co więcej, jest świetnym regulatorem poziomu wilgotności – potrafi ją pochłaniać i oddawać do otoczenia, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Niestety, jak wszystko, tak i wełna ma swoje minusy. Jednym z nich jest na pewno ich cena, która znacząco przekracza cenę dywanu sztucznego. Inną wadą jest fakt, że nie jest wiec polecana alergikom uczulonym na wełnę.

Dywany sztuczne także mają wiele zalet. Przede wszystkim, są o wiele tańsze niż w przypadku dywanów wełnianych. Są także łatwiejsze do utrzymania w czystości, nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie elektryzują się, nie przyciągają brudu i kurzu. Podobnie, jak dywany wełniane, mają swoje wady. Jedną z nich jest mniejsza trwałość i wytrzymałość. Poza tym, sztuczne materiały mogą się odkształcać, gdy przez dłuższy czas stoją na nich ciężkie meble.

To, jaki dywan wybierzesz, zależy od Twojego gustu i zasobności portfela. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy, wybór nie jest więc łatwy. Zarówno dywany wełniane, jak i sztuczne dostępne są obecnie w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, każdy może więc znaleźć ten jedyny, pasujący do stylistyki całego wnętrza.