Jak wybrać odpowiedni rodzaj dywanu do salonu?

Dywan jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia i aranżacji każdego salonu. Nic więc dziwnego w tym, że tak wielką wagę przywiązujemy do jego wyboru. Czy wiesz, w jaki sposób wybrać odpowiedni rodzaj dywanu do salonu?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, jaki dywan będzie pasował do aranżacji. Wiele zależy od tego, w jakim stylu urządzone jest wnętrze, bo dywan powinien stanowić dopełnienie, a nie przypadek. Jeżeli salon jest urządzony w stylu klasycznym, warto postawić na dywan orientalny, który do każdego wnętrza wprowadzi mnóstwo elegancji i szyku. Jeżeli natomiast salon urządzony jest w stylu nowoczesnym, mamy spore pole do popisu, gdyż obecnie bardzo modne jest zestawienie nowoczesnych wnętrz z klasycznymi dywanami.

Wybierając dywan do salonu, stajemy przed wyborem odpowiedniego materiału. Tutaj mamy kilka możliwości. Możemy postawić na dywan naturalny bądź syntetyczny, a wybór ten nierzadko podyktowany jest właściwościami. Dywan naturalny wykonany z wełny lub jedwabiu jest zdecydowanie bardziej trwały i wytrzymały, ale jednocześnie jest także bardziej kosztowny. Dywan syntetyczny natomiast jest świetnym rozwiązaniem dla alergików, którzy nie mogą pozwolić sobie np. na dywan wełniany.

Dywan w salonie może mieć różnorodny kształt i rozmiar. Zgodnie z ogólną zasadą, do przestronnych, dużych wnętrz warto wybierać duże dywany, ale do wnętrz mniejszych lepiej sprawdzą się mniejsze dywany, które pozwolą na zachowanie lekkości aranżacji i uniknięcie przytłaczającej atmosfery. Jeśli chodzi o kształt, warto zwrócić uwagę na kształt stołu. Jeśli dywan ma znaleźć się pod stołem, kształty tych dwóch elementów powinny być takie same.

Wybór dywanu do salonu nie jest łatwy i wymaga uwagi, jednak warto poświęcić mu odpowiednią ilość czasu, by wybór okazał się naprawdę trafny. Dobrze dobrany dywan będzie prawdziwą ozdobą wnętrza i jego centralną dekoracją.


Opublikowano

w

przez

Tagi: