Jak zachować harmonię małego pomieszczenia dzięki dywanom?

Małe pomieszczenia są prawdziwym wyzwaniem aranżacyjnym. Wymagają zastanowienia się nad zastosowanymi rozwiązaniami. Jaki dywan wybrać, by zachować harmonię wnętrza o niewielkim metrażu?

Przede wszystkim, naczelną zasadą jest niestosowanie ciemnych kolorów w małym pomieszczeniu. Czernie i jej odcienie wizualnie pomniejszają wnętrze. Jeśli w małym pokoju na podłodze położymy czarny dywan, całość aranżacji wyda nam się przytłaczająca. Nie taki efekt chcemy uzyskać. Zawsze, kiedy chcielibyśmy optycznie nieco powiększyć przestrzeń, powinniśmy postawić na jak jasne barwy. Doskonałym wyborem będzie dywan biały, kremowy czy beżowy, w różnych odcieniach. Takie dywany nie dość, że czynią wnętrze przytulniejszym, to jeszcze optycznie je powiększają.

Podobna zasada tyczy się wzornictwa dywanów. Zdecydowanie w niewielkim pomieszczeniu nie powinniśmy decydować się na zbyt pstrokate dywany z ogromną liczbą kolorów i wzorów. Taki dywan sprawi, że w pomieszczeniu zapanuje chaos. Lepszym rozwiązaniem będzie dywan monochromatyczny, a jeśli decydujemy się na jakiś wzór, niech to będzie wzór delikatny i nie nachalny.

W przestronnych pomieszczeniach decydujemy się czasami na zastosowanie kilku mniejszych dywanów zamiast jednego dużego. W małych pomieszczeniach jednak takie rozwiązanie się nie sprawdzi, bo to po prostu nie będzie dobrze wyglądało. Rozmiar dywanu, w małym wnętrzu, nie musi być duży. Powinien być proporcjonalny do wielkości całego pomieszczenia, żeby nie przytłaczać aranżacji.

Aranżacja małego pomieszczenia wymaga od nas sporo pracy i wiedzy, ale przy odrobinie chęci nawet z najmniejszego pokoju możemy stworzyć ciekawą aranżację. Wystarczy tylko kilka sprytnych sztuczek, by niewielki metraż nie rzucał się w oczy, a w zamian by wyeksponować zalety pomieszczenia.

Publikacja przygotowana po konsultacji z działem Dywany w sklepie Dywany Witek.